Tło Suwalszczyzna

Suwalszczyzna

Artykuły

Przejdź na mapę

Jeziora Suwalskie

19.03.2017

Suwalszczyzna, znana jako polski biegun zimna, to ciekawa i atrakcyjna dla turystów kraina. W jej krajobrazie znaleźć można wiele malowniczych jezior, w tym najgłębsze poleskie jezioro Hańcza – ulubione miejsce płetwonurków. Tu również znajduje się największe z polskich jezior – Wigry, które jest jednocześnie jednym z najgłębszych jezior w Polsce.

Swój ciekawy krajobraz Suwalszczyzna zawdzięcza ogromnemu lądolodowi. Pamiątką po nim są nie tylko jeziora, ale i liczne pagórki oraz wały. Piękny krajobraz tego regionu jest mimo swych licznych walorów niezbyt popularny wśród turystów. Można tu zatem znaleźć ciszę i spokój, zaś atrakcyjnych terenów z piękną przyrodą jest tu mnóstwo. Brak tu żeglarzy, zaś na jeziorach suwalskich dominują kajakarze oraz małe łodzie.

Najciekawszymi fragmentami Suwalszczyzny są Wigierski Park Narodowy oraz Suwalski Park Krajobrazowy. Na jego terenie występuje ponad 20 większych jezior. Teren tego parku jest atrakcyjny w szczególności dla miłośników pieszych wędrówek, dla których wyznaczono tu gęstą sieć szlaków turystycznych. Inną atrakcją (dla kajakarzy w szczególności) jest rzeka Czarna Hańcza oraz samo jezioro Wigry. Czarna Hańcza jest najdłuższą rzeką Suwalszczyzny i jednym z najbardziej atrakcyjnych szlaków kajakowych w Polsce. Jej dolny odcinek tworzy część systemu Kanału Augustowskiego, który jest jednym z najcenniejszych w Europie zabytkiem inżynierii wodnej. Druga ciekawą rzeką, którą również można pokonać kajakiem, jest Rospuda.