Pojezierze Litewskie składa się z kilu wyjątkowo atrakcyjnych części. Jednym z obszarów, które wchodzą w jego skład, jest Pojezierze Wschodniosuwalskie. Ten obszar wyróżnia się ciekawym i bardzo urozmaiconym ukształtowaniem terenu. Częste są tu zarówno wały moren czołowych oraz innych pamiątek po lądolodzie, jak i głębokie jeziora rynnowe. To właśnie na terenie Pojezierza Wschodniosuwalskiego znajduje się najgłębsze polskie jezioro – jezioro Hańcza. Hańcza znana jest nie tylko z imponującej głębokości, ale także z wyjątkowo czystej i przejrzystej wody. W wodach tego zbiornika można spotkać wiele ciekawych zwierząt, w tym rzadkich już na terenie Polski skorupiaków. Hańcza, ze względu na czyste wody i związaną z nimi doskonałą widoczność, jest jednym z najbardziej popularnych wśród nurków jeziorem w Polsce.
Oprócz jeziora Hańcza dużą atrakcją Pojezierza Wschodniosuwalskiego jest wypływająca z tego zbiornika rzeka – Czarna Hańcza. Swój bieg kończy ona w Niemnie, w rejonie granicy między Białorusią a Litwą.
Oprócz Hańczy miłośnicy przyrody powinni odwiedzić Wigierski Park Narodowy, którego najważniejszym zbiornikiem są słynne Wigry (to największy zbiornik na całym Pojezierzu Litewskim). Z Wigrami związana jest jedna z największych atrakcji tego obszaru – to klasztor Kamedułów, malowniczo położony nad jeziorem, w którym obecnie mieści się Dom Pracy Twórczej. Warto odwiedzić inną ważną miejscowość na terenie tego pojezierza, czyli Sejny. Tam również znajduje się ciekawy klasztor, który niegdyś należał do Dominikanów.